Si vitin e kaluar, skuadra e Elbasanit nisej nga nje paraqitje jo e mire ne kampionat, ku ne gjirin e saj kishte djem te rinje dhe qe te dilnin kampion e kishin enderr. Por pasi kaluan ndeshjet e para dhe sapo afronte festat e fundivitit, djemte e talentuar verdheblu moren titullin “kampion dimri” .

Kjo per faktin se ndejten ne vend te pare dhe mposhten me nje skeme te bukur shume skuadra te fuqishme te Superliges dhe kjo fale nje pune te mire te stafit dhe mundin e pa lodhur te djemve verdheblu. Duke pare qe skema dhe disiplina funksiononte,janari i 2006-tes beri nje merkato te bukur dhe solli lojtare me emer ku i dhane kurajo djemve moshave te reja.

Me pak lojtare te famshem, klub futbolli Elbasani fitoj kampionatin e 2-te ne historin e futbollit shqiptar dhe kjo fale punes se mire te klubit. 2006-tes po i vjen fundi nje vit i ri po vjen dhe hapat e skuadres jane te njejta, djemte pothuajse te rinje me nje eksperience te bukur dhe dita dites po e permirsojne kete eksperience. Deri tani jane pretendentet per vendin e pare, kane ngel dhe pak ndeshje, gjithcka arrihet, frytet jane te mira ku ne te tilla raste dhe shijohen.

Djemte verdheblu tashme kane gjetur forcen dhe kurajon qe u mungonte, kane krijuar kompaktesi ne loje dhe ne te njeten kohe rezultatin pozitiv. Dhe pak ndeshje dhe titulli kampion duhet mbajtur serisht

Kamion te dimrit eshte kenaqesi per cdo lojtare, sepse i jep stimul per te luftuar akoma me shume, gjithsesi ky titull nuk varet dhe nga skuadra e Elbasanit, sepse pervec fitoreve,djemve u duhet dhe nje disfate e kryesuesve te tanishem dhe ne kjo disfate do te ndodhi atehere loja e bixhozit dhe “asin” luhet ne favorin tone.

Djemte me ane te futbollit i rikthyen buzeqeshjen qytetareve elbasanas, veteraneve te futbollit dhe per te paren here terhoqi vemendjen e shume spordasheseve nga e gjithe bota.

Tifozet “Tigrat” bene te njeten loje si djemte dhe vazhdojne ta bejne dhe tani, tashme e ndjeme veten kampion ne te njejten kohe dhe pak te zhgenjyer per lojen pa spektakel qe suadra akoma eshte duke bere.

Tifozet duan te shohin ate cka deshirojne ate modesti te lojtareve ate profesionalizem te djemve,ritmin e lojes te shpejte dhe luftarak.

Nuk eshte rezultati vetem pozitiv qe i gezon Tigrat, por me shume i gezon loja qe Elbasani ka bere ne vite.

Merkato po afron, emra te rinj kane ardhur e do vine, na behet qejfi qe shume lojtar kane shprehur deshiren per te luajtur me ngjyrat verdheblu, eshte kenaqesi te shohesh ne Elbasan shqiptaret nga te gjitha trevat e Shqiperise te luajne dhe te gjejne gjuhen e perbashket “golin”.

Shume djem kane luajtur me shpirt, kane luajtur dhe luajne akoma, shume prej tyre kane gjetur rrugen e suksesit per keto ngjyra.

Permendim Memellin, Dallku, Osmani , Vrapi, Nora, Abraham, Kuci, vellezerit Duro, Bylykbashi dhe Dalipi e tjer. Qe edhe pse kane ikur me skuadra te tjera, emrin e Elbasanit e permendin dhe e mbrojne gjithmone.

Djema duhet te jemi te bashkuar, duhet te fitojme me doemos keto ndeshje qe kane ngelur,duhet te bejme te pamunduren te dalim me koken lart ne pragun e titullit “kampion dimri”.

Titulli prej debore, do te behet shume shpejt nje ajzberg i pashterueshem.

Arsen Bardhi ©kfelbasani.com