UncategorizedPremton Muja ishte blerja e parë e ekipit kampion. Ardhja e tij ishte një bujë nga ana e stafit drejtues. Në stërvitjen e parë që bëri ai me Elbasanin në fushën e stadiumit “Ruzhdi Bizhuta” ishin mbi 2000-tifozë dhe të gjithë filluan ta brohorasin në kor “ARUSHA E VOGEL”. Disa të tjerë e krahasonin me “LATON” Vladimir Tafani. Muja zotëron një teknikë mjaft të mirë, por, duhet të ishte pak më agresiv në lojën e tij. Por, të gjithë mendonin që me aktivizimet e tij në fushën e lojës do ta fitonte dhe këtë karakteristik.Vjen ndeshja e Superkupës, ku Elbasani ishte me një ekip të improvizuar dhe Muja ishte në formacion dhe e justifikoi veten në atë ndeshje, madje duke ju afruar edhe golit në një moment, kur tronditi traversën e bardhebluve. Vjen fillimi i kampionatit dhe çuditërisht Muja ulet ne pankinë, në vënd të tij luan një lojtarë lagjesh që para se të vinte tek Elbasani numërontë sa gurë han një pulë në Ersek. Nuk u mor vesh kurr dhe pse Muja për më shum se gjysmën e kampionatit ndejti në pankin.Kulmi arriti deri aty sa nuk hynte dot as në 18-çen e parë? Mos vallë Muja s’dinte të luante futboll? Në rast se do ishte kështu, pse e morët? I “nderuar” staf i “Kf Elbasani”? Ne mendojmë dhe besojmë me ato që kemi parë, që nuk është ashtu. Por, kush e di planet e kujt ka prishur Muja. Ai ishte një ndër lojtarët më korrekt në stërvitje, çka tregon për profesionalizmin e tij. Duke parë që shumë nga benjaminët e Luan Deliut vinin me vonesë, ose s’vinin fare. Asnjëherë nuk iu shpjegua nga tranjeri dhe stafi teknik pse ky lojtarë nuk aktivizohej. Kushdo ka të drejtë të dijë arsyet e mos aktivizimit.Por, duke mos pasur se çfarë t’i thonë, ata mendonin vetëm ta linin jashtë ekipit. Por drejtuesit nuk ja arritën dot qëllimit që Muja të arrinte deri aty sa të thyente rregullat e klubit dhe kështu do e kishin më kollaj që ta pezullonin. Nuk kuptojmë se si lihet ai sulmues jashtë formacionit duke parë duke parë problemet qe kemi patur në këtë repart. With a mobile phone casino, you don’t have to walk to your local casino. You can play your favorite casino games as you enjoy a game of football at home. Do flasim hapur sepse ashtu kemi qenë dhe do të jemi gjithmonë ne “Tigrat Verdheblu”, sepse ne duam gjithmonë më të mirën për ekipin dhe s’na interesojnë të tjerat. Kur bëhet padrejtësi ne e ngrejmë zërin dhe mundohemi ta ndreqim atë. Trajneri ynë i “dashur” aktivizon në ndeshjen e fundit Elton Cenon dhe ai nga “përgatitja” shumë mirë fizike (që ka afërsisht 2-vjet që e ka lënë futbollin) del nga loja pa u bërë as 30-min. Si do ta shpjegoni këtë fakt zoti Deliu? Në ndeshjen me Peqinin aktivizon një kalama 10-minutat e fundit, që vetëm futbollist s’mund të quhet. Dhe e dini përse? Besojmë që dhe ju e vutë re, se pa hyrë në fushë i dukej vetja si Ronaldinjo. Mos flasim akoma që dhe çorapet i bini dhe tangërlluku i tij s’kishte fund, pavarësisht se topin se preku asnjëherë me këmbë.Pse Muja nuk u aktivizu? Në ndeshjen e fundit ne humbëm për fajin tënd Z.Deliu. Nëse ke mëdyshje për këtë pyet dhe homologët tuaj. Duke qenë në avantazh, duke parë që gjithçka po shkonte mirë, ju me fillimin e pjesës së dytë ndryshoni komplet taktikën dhe rezultatin e taktikës tuaj e pamë se ç’na dhuroi në fund. Mendojmë se Muja duhet të kishte luajtur në këtë takim, por, ti tranjeri ynë, mendoje që presidenti ynë duhet të ndërhyjë sepse futbolli luhet me zemër dhe me meritë e jo me babin e duke qenë kushëriri. Shpresoj që Muja të kthehet sërish tek ne në janar, t’i jepet mundësia të tregoj vlerat e tij me ekipin tonë. Shpresojmë që drejtuesit të ndryshojnë mendje se pastaj do bëhen pishman që se mbajtën në ekip, e do t’ju vijë inat që do shkëlqejë në ndonj ekip tjeter. Për zotin Deliu, Kovaçi & CO. Futboll duhet të luaj ai që e meriton dhe shancet të jenë të barabarta për të gjithë e të luajë ai që e meriton dhe jo ata që nxjerrin baballarët në stërvitje dhe vetë pinë kafe dhe rrinë në për diskoteka.


klasifikimi1-300x166Ndeshjet e fundit qe ka zhvilluar ekipi i Elbasanit, si brenda fushes edhe ne transferte, duket se kane lene shije te hidhur per mbare opinionin sportiv elbasanas.

Nje gje e tille reflektohet ne cdo debat nga dashamires te ekipit, po ashtu edhe nga tifoze, te cilet e ndjejne akoma me shume ecurine negative te ekipit verdheblu.

Natyrshem lind pyetja: A e meriton Elbasani kete pozicion ku ndodhet momentalisht?

Nese do te flisnim si tifoze, atehere do te shpreheshim pa medyshje “Ne meritojme me shume”. Ndersa ndryshim do te kishte nese e shikonim ceshtjen ne kendveshtrim gjysme profesionist, si njohes te futbollit. Ekipi i Elbasanit mori nje pjese jo te vogel te ekipit qe militoi ne kategorine inferiore megjithse u perfol se tepermi qe, pak lojtar do te qendronin nga sezonit qe kaloi. Ekipi grumbullohet duke marre lojtare nje e nga nje, pa njohur formen e tyre sportive dhe ajo qe eshte me e rendesishmja, ekipi i Elbasanit nuk gjeti nje terren te pershtatshem per te zhvilluar fazen pergatitore duke e zhvilluar si mos me keq, ne vende qe drejtuesit e kfelbasanit i njohin mjaft mire, duke mos marre kondicionin e duhur fizik dhe duke u mjaftuar me ndeshjet miqesore qe ekipi zhvilloi. Keto jane disa nga shume arsyet, qe ekipi ndodhet ne kete pozite. Si te mos mungonin keto probleme, shtohet edhe denimi me -3 pike nga FIFA, si pasoje e neglizhences qe drejtuesit shfaqen nga mospagesa e lojtarit Darko Peric. Nje tjeter problem eshte edhe pagesa ndaj lojtareve. Burime konfidenciale per faqen tone pohojne se lojtaret kane kater muaj pa u paguar dhe premiot apo pagesat qe shkruhen ne media jane thjesht elozhe per te mbuluar problematikat e klubit. Keto qe sapo lexuat me lart jane pasqyrim i nje realiteti te hidhur, duam apo nuk duam ta pranojme. Duke shpresuar ne sheshimin e ketyre problematikave, urojme qe Elbasani te tregoje performancen me te mire duke filluar nga ndeshja e ardhshme, ne rast te kundert me keqardhje mund te themi se ky ekip po i drejtohet gremines duke prekur serish kategorine inferiore, gje qe nuk duam ta mendojme. (A.Roseni/ Tigrat Verdheblu)


Ne javen e fundit te kampionatit, skuadra jone arriti nje fitore shume te vlefshme. Fitore qe na gezoi pa mase, sidomos ne cunave qe e ndoqem ndeshjen ne Kabul( Vlore). Nje situat alla 97-te. Loja e ekipit tone ashtu sic u cilesua dhe nga specialistete dhe drejtuesit e Flamuratarit, me ne krye gjaknxehtin Kushta, ishte e nje niveli teper te larte. Ekipi i Elbasanit megjithe se, nuk ka ne organik emrat e vjetshem, ka nje grup kompetitiv dhe te palodhur.Elbasani me ne krye trajnerin Deliu ka gjetur ekulibrat e duhur ne fushen e lojes, duke pershtatur cdo futbollist ne pozicionin ku ai mund te jap maksimumin.Futbollistet e Elbasanit ne keto javet e fundit kane dhene maksimumin ne fushen e lojes, duke respektuar deri me nje detyrat taktike. Lojtaret e Elbasanit ne ndryshim nga fillimi i kampiontit kane arritur kondicionin e tyre optimal fizik dhe teknik. Kjo fale stervitjes se aplikuar nga Deliu dhe stafi teknik. Ne tifozet verdheblu i shprehim nje falenderim te vecant trajnerit tone dhe denojme ate qe i ndodhi ne Vlore . Tifozet e Elbasanit do te jene gjithmon prane ekipit te tyre dhe ne ndeshjen e ardhshme ne Kruje, urojme te kthehemi ne Elbasan me fitore.
Avokati ©kfelbasani.com


Duke marrë shkas nga të gjitha thëniet e përsëritura edhe në debatet televizive, në shtypin viziv dhe të shkruar, si edhe në opinionin e gjerë sportiv në lidhje me privatizimin e klubeve të futbollit në Shqipëri, organizimin e tyre dhe në veçanti për funksionet dhe përgjegjësitë që ka një klub privat, shefi i klubit të Elbasanit Artin Kovaçi u shpreh në lidhje me strukturën dhe funksionimin e çdo hallke në të vetmin klub privat në Shqipëri.

Klubi i Futbollit Elbasani është me strukturën e një Shoqërie Aksionere Sh.A. ku aksionet e këtij klubi janë të ndara respektivisht : Bashkia Elbasan 30 % të aksioneve dhe Presidenti i Elbasanit Arben Laze 70 % së bashku me ortakun e tij Gentian Çërraga.

Në këtë kuadër duke marrë në dorëzim një klub privat, qëllimi kryesor dhe primar është ringritja profesionale nga ekipet zinxhir të moshave deri tek ekipi i parë. Klubi i Futbollit Elbasani funksionon mbi bazën e një piramide. E gjithë Drejtoria Teknike është e përbërë nga menaxheri, inspektori i moshave, departamentet e ekipive të klasave të 5-ta deri tek klasat e 8-ta, të ekipit të para të rinjve, të ekipit të të rinjve deri tek ekipi i parë. Më pas vijon me departamentin e grupit të gjyqtarëve (Kolegjiumin) pranë klubit, me drejtor të mirënjohurin Sopot Resmeliu dhe një numër të konsiderueshëm arbitrash të talentuar me arsim të lartë. E gjitha kjo për të vazhduar traditën e bukur të arbitrimit në Elbasan.

Departamenti i Mjeksisë, me një mjek dhe ndihmës mjek, trajtohen në mënyrë sa më profesionale të gjithë ekipet zinxhirë deri tek ekipi i parë. Gjithashtu bëhet trajtimi i analizave dhe trajtimet biokimike që shoqërohen gjatë punës. Po ashtu ekziston një prapavijë e shëndoshë për rregullimin dhe mirëmbajtjen e terreneve sportive me përmes shefit të departamentit Xhevat Osmani. Të gjithë trajnerët janë të liçensuar në bazë të të gjitha kushteve dhe kritereve që kërkon Federata Shqiptare e Futbollit, nga ekipet zinxhirë deri tek ekipi i parë.

Në kuadrin e vazhdimit të funksionimit dhe ngritjes profesionale nga Shefi i klubit Artin Kovaçi mësuam se “pranë zyrave të Klubit të Futbollit Elbasani po punohet me dokumentacionin përkatës për krijimin e një arshive zyrtare ku do të jenë të detajuara të gjitha ndeshjet e vjetshme dhe të sivjetshme që ka zhvilluar ekipi i Elbasanit”.

Ndërkohë që po kompjuterizohet e gjithë puna e trajnimit të ekipeve zinxhirë mbi bazën e një profesionalizmi bashkëkohor, ku në veçanti do të detajohet puna e përcaktimit dhe kualifikimit të sportistëve të talentuar, gjë që është bërë një traditë e pandalshme në Elbasan dhe po tregon se edhe me një ekip kryesisht me djem të rinj të ardhur nga moshat po sfidon një kampionat të tërë duke u bërë protagonisti kryesor. Këtë fakt e shohim edhe në ekipin e të rinjve të Elbasanit të drejtuar nga legjenda e portës elbasanase, i mirënjohuri Bujar Gogunja, ekip që renditet i pari në renditjen e përgjithshme dhe po tregon nga java në javë se me punë, përkushtim dhe sakrificë një ditë këta lojtarë do të jenë e ardhmja e Elbasanit.

Në vazhdim të të gjithë këtij programacioni, po mendohet një mënyrë tjetër konvertuese për sa i përket anës komerciale dhe menaxhimin e problemeve financiare. Për mënyrën e punës dhe detajimet, ky projekt po konceptohet nga Kryetari i Këshillit Mbikqyrës Ilir Bejtja dhe ka si detyrë për t’ju afruar parimeve të një ndërmarrjeje private bashkëkohore.

Por duhet theksuar nga ana morale dhe materiale, mbështetja që jep Bashkia Elbasan në bazë të pjesës së aksioneve që ajo ka. Një ndihmë tjetër thelbësore dhe përkrahje jep gjithashtu edhe Prefektja e Elbasanit Mimoza Hasekiu, që ndodhet gjithmonë e pranishme dhe ndan së bashku me ne emocionet e një ndeshjeje futbolli. Dhe kryesorja është se e gjithë kjo politikë menaxhuese s’do kishte kuptim në qoftë se Klubi i Futbollit Elbasani nuk do të kishte President të nderuarin Arben Laze, njeriun që çdo gjë e ka bazuar në vepra dhe me plotë kuptimin e fjalës e kanë zili të gjithë kundërshtarët sportivë në vend. Ai është gjithmonë i gjindshëm dhe i pakursyer për të gjithë, nga punëtori i fushës deri tek lojtari i fundit. Ai gjithmonë do të mbahet mend si njeriu që i solli krenarinë e humbur këtij qyteti dhe që vazhdon të jetë një shembull për të gjithë opinionin kombëtar. Duhet theksuar se ky bashkëpunim është në vazhdim edhe me ortakun tjetër Gentian Çërraga, pavarësisht se në pamje të parë duket disi i tërhequr. Është për të përmëndur bashkëpunimi i klubit në tërësi nga Presidenti deri tek drejtuesit e tjerë me Shoqatën e Tifozëve të Elbasanit dhe me grupin Ultras të Elbasanit. Është bërë një traditë që në çdo transfertë nga Presidenti i Elbasanit të vihen mjete për udhëtimin e tifozëve elbasanas në mënyrë që përkrahja të jetë shumë e madhe dhe interesimi i jashtëzakonshëm. Në këto dy sezone të kaluara të gjithë jemi dëshmitarë të asaj çfarë sollën dhe dhuruan sportdashësit elbasanas duke bërë të shkelej me këmbë bari dhe myshku i çelur në shkallët e stadiumeve shqiptare. Dhe për ta bërë sa më kuptimplotë këtë parantezë i kujtoj të gjithë nostalgjikëve atë 13 maj të kaluar kur Elbasani u shpall kampion dhe festa e qytetit të Elbasanit u bë një nga festat dhe gëzimet më të papara në historinë e futbollit shqiptar duke ngjasuar deri diku edhe me festimet e ekipeve më të forta europiane dhe botërore. I gjithë ky mund, kjo sakrificë dhe kjo punë e palodhur tre vjeçare nga drejtuesit e skuadrës elbasanase duket se po i nxjerr frutet e saj për nga vetë pozitat që mban ekipi i Elbasanit në Superligën shqiptare, dhe duke qenë një nga pretendentët kryesorë për fitimin e titullit të dytë rradhazi dhe të tretin në historinë e këtij klubi 93 vjeçar.

Duke uruar që ky mision të vazhdojë dhe ky projekt të jetë sa më afatgjatë në mënyrë që të ngremë pozitat, gjithmonë janë vlerat dhe jo nga antivlerat, që flasin për këtë klub sportiv të futbollit shqiptar, sepse në fund të fundit i shërbejm futbollit.

Përgatiti: Elian ZANE


Pas humbjes së një jave më parë në Krujë me Kastriotin, për kampionët e Elbasanit vjen dhe humbja e dytë rresht në kampionat. Në këtë ndeshje pritej një reagim i vendasve, por ishin miqt ata që në minutën e 77-të ia morën kalanë nga brenda Elbasanit, pasi golin e fitores e shenoi një futbollist elbasanas, i cili ja di sekretet “kalasë verdheblu”. Pas një gjuatje të Sukajt, Kotorri grushton aty Klevis Dalipi do të shënoj për herë të parë në karrieren e tij kundër skuadrës se vendlidjes. Duhet theksuar që ishte një loj poshtë nivelit mesatar. Në pjesën e parë lojtarët e të dyja skuadrave nuk arritën të bënin asnjë gjuajtje në portë, çka tregon për nivelin e dobët të dyja skuadrave. Në pjesën e dytë Elbasani e nisë në sulm dhe kërkon golin e avantazhit. Por përpjekjet e vendasve nuk jane efikase. Mbas disa sulmeve të një pasnjëshme janë miqtë që shënojnë golin e fitores. Elbasani ka shancin më të mirë në minutën e 92’ të takimit, pas një dueli në zonë, Gentian Stojku përfundon në tok dhe për gjyqtarin pashaj nuk ka dyshime, 11-metërsh. Ekzekutimin e merr përsipër kapiteni Elvis Kotorri, por homologu i tij Grima i thot “jo” duke e grushtuar topin. Ishte një ndeshje pa shumë histori, pa lojë të bukur dhe pa nivel. Në fushë lojtari më i mirë për të dyja skuadrat ishte Xhevair Sukaj, i cili i vetëm në sulm arrinte ti shmangte mbrojtësit e Elbasanit sikur të ishin piramida stërvitore. Ra në sy një lodhje mjaft e madhe tek futbollistët e Elbasanit, të cilët duket se kanë harxhuar shumë energji në takimet e kaluara duke mos bërë mirë kalkulimet se do të ndeshen me një skuadër si Vllaznia. Pak a shumë kjo ishte “historia” e kësaj ndeshje, për të cilën nuk ja vlen të flasësh më shumë. Jo se fitoi Vllaznia, por në fush nuk u luajt futboll.

Të veçanta

Tifozët elbasanas, të cilët ishin 4-mij vetë të pranishëm në shkallët e stadiumit “Ruzhdi Bizhuta” i kthyen “reston” Dabullës, i cili pas ndeshjes së 6 majit 2006 Tirana-Elbasani 2-3 doli në emisionin Skaner Tirana (donim të thonim Skaner Alsat, por llogjika nuk na e lejon ta quajmë kështu duke parë atë “politik” që ndiqet në këtë “emision”) dhe i quajti rrugacë, të pa dinjitet tifozët verdheblu, për të mbrojtur një skuadër e cila më pas ia vuri “dorën” në qaf dhe………e largoi nga Tirana.

Para fillimit të ndeshjes tifozët elbasanas i dhuruan kapitenit Shkodran, Safet Osja dy shalle një të Vllaznisë e një të Elbasanit, cka tregon për respektin që gëzon ky lojtar tek këta tifoz dhe ato në të njëjtën kohë me këtë dhurat simbolike lanë të nënkuptohet që e duan përsëri në Elbasan, megjithse atij i “rreh zemra” për ekipin e Vllaznisë dhe luan për të aktualisht”

Në përfundim të ndeshjes Tigrat Verdheblu duartrokitën fitoren e Vllaznisë dhe kontestuan lojën e dobët të Elbasanit.

Në mbarim të takimit ish-benjaminët e tyre Safet Osja dhe Skerdi Arusha (Bejzade),u brohoritën në kor dhe u duartrokitën. Të dy futbollistët erdhën pranë ultrasve dhe u për-ulën para tyre, duke bërë me dorë nga zemra.

Me këtë veprim të sotëm tifozët elbasanas lanë të kuptohej që e pranojnë humbjen në fushën e tyre, duke iu dhënë një përgjigje të mirë atyre pseudo “gazetarëve” që shprehen se në Elbasan është e pamundur të fitosh.

Klevis B. ©kfelbasani.com


Sot në stadiumin “Selman Stërmasi” në ora 13-30 është zhviluar ndeshja Dinamo-Elbasani, e vlefshme për javën e 17-të të Superligës. Ndeshja është mbyllur me fitoren e skuadrës së Dinamos 2-1. Elbasani në fillim ka një rast të pastër me ane të Cenos, por grushton Lika, më pas ka kaluar në avantazh me anë të Gentian Stojkut, i cili ka ekzekutuar një goditje dënimi në mënyrë të mrekullueshme duke shtangur portierin Lika, të cilit i është tundur trekëndëshi i krahut të majtë. Në pjesën e dytë Dinamo me një aksion pa pretendime, ky mesfushori i saj Poci gjendej në tokë, lojtarët elbasanas ndaluan lojën duke pritur që topi të dërgohej jashtë nga shokët e skuadrës së tij, por Julian Ahmataj vazhdon lojën duke krohsuar për Gudjabin. Ky i fundit nuk e ka shumë të vështirë të shënoj, pasi lojtarët verdheblu kishin 10 sekonda që po qëndronin pasiv duke pritur që topi të nxirrej jashtë. Por kjo nuk ndodhi dhe Gudjabi barazoj shifrat 1-1 në minutën e 46’ të pjesës së 2-të. Më pas është e vështirë të flasësh për futboll, ku arbitrat e takimit duke pasur suportin e arbitrit të katërt Sopjani, kanë arbitruar një fotokopje të asaj që ka bërë Sopjani në Krujë. Gjykimi ka qenë skandaloz, si nga kryesori dhe nga anësori i krahut të djathtë. Ky anësor legen pasi është kontestuar gjatë nga tifozeria verdheblu, ka bërë disa shenja duke ngritur gishtin pas kurrizit të tij, në mënyrë që mos t’ia shikonte njëri. Sic duket i ka mbetur refleks që nga gjumi i mbrëmshëm që ka bërë. Ky legen (anësori) e përsërit këtë gjë me dhjetra herë duke provokuar tifozët verdheblu në karshin përball. Do t’ia shikojmë mirë gishtin ku do ta coj kur të vij në Elbasan. Le mos të merremi me “llumrat” që rrethojnë futbollin shqiptar.
Duke folur për ndeshjen duhet të themi se skuadrës tonë i mungon totalisht gjaku dhe grinta, vetëm ndonjë futbollist si Stojku e Capja luajnë me gjak. Më pas vjenë dhe një gol fantazëm nga Arbri, të cilin nuk e kuptuam si përfundoj në rrjetë. Në fund Asete i kishte të gjitha mundësitë për të barazuar rezultatin, por i vetëm përball portjerit Lika godet, por Lika i thotë jo Afrikanit. Kështu mbyllet ky takim dhe Elbasani koleksionon humbjen e 3-të rradhazi. Kampionët janë larg luftës për titull dhe do t’i duhet të ndërhyjnë fuqishem në merkaton e janarit.
Koment për disa futbollistë të Elbasanit.
Faleminderit: Stojkut, Kotorrit, Osmanit dhe Capjes. Të tjerët duhet të zgjohen nga gjumi letargjik që i ka zënë. Sina, Leci, Asete, Akamba, Kuci dhe Kaci, duhet ti venë gishtin kokës mos ti duket vejta si shpëtimtarët e Elbasanit.
Keqardhje për ata që u diskriminuan!
Ne si tifozë ndejmë keq ardhje për disa futbollistë që nuk ju dha mundësia të tregojnë talentin e tyre mengjyrat e skuadrës sonë. Disa futbollistë si Muja e të tjerë janë diskriminuar në mënyrë të turpshme duke u aktivizuar me pikatore. Nuk është se Elbasani ka sulmues që shënojnë rregullisht dhe janë konstant në lojën e tyre. Kaci dhe Asete kane shënuar gjithsej 3 gola të dy.

Tigrat Verdheblu


E nisem nje rruge shume keq dhe si gjithmone kjo rruge perfundon ashtu sic niset. E njejta gje ndodh me skuadren e Elbasanit “skuadren kampione” ku ne sezonin e kaluar na beri te gjitheve te krenoheshim per fuqine e djemeve tane. Por, gjerat nuk jane ashtu si i menduam te tere, perkundrazi krejt mbrapsht nga planet qe ka nje skuader kampione.

Na vjen keq te themi me “plot goje” se skuadra e Elbasanit tashme ne fund e kuptoi se ne c’gjendje ishte dhe kjo jo vetem per rezultatet e dobeta dhe nga lojerat shume te shemtuara, por dhe nga mos prania e tifozeve verdheblu. Tigrat teper te shqetesuar mendojne qe ne fundviti te japin mendimin e tyre per nje skuader qe “DESHTOI”.

Jane vota dhe mendime kundrejt lojtareve, si pozitive, ashtu dhe negative, te jene ne dijeni se cili duhet te rri nga tifozeria dhe cili duhet te punoje me shume.

Falenderimet marrin lojtaret Gentian Stojku, lojtari qe i vetem beri ate qe Elbasani eshte ne kete renditje, kjo pershendetje i percillet Ervis Kotorrit, Mardian Kacolles, Ergert Kuci. Urime ju djemeve qe ngelet besnike dhe luftuat per te miren e qytetit. Puna dhe mundi juaj eshte vlersuar jo vetem nga ne, por nga te gjithe sportdashesit elbasanas.

Lojtaret qe duhet te zgjohen, ose te mos shesin mend sikur dine te luajne, se u ben qesharake ne intervista.

Sina, Leci, Mehmetaj, Abdulla, Asete, Osmani, Dalipi, Kaci, e te gjithe ata qe jane aktivizuar ne lojra dhe kane treguar se sa vlejne.

Keqardhje per lojtaret qe jane verdheblu, por fatkeqesisht nuk u ben pjese loje per nje kohe shume te gjate. Ne vecanti Premton Muja e disa djem te tjere qe te themi te drejten dime qe jane dhe i kemi pare ne stol por ne fushe “kurre”.

E gjithe skuadra ka marre note te dobet dhe shumica e di se ne c’gjendje eshte, por nje gje na ben habi per keta qe se kane provuar veten e te shohin vlerat e tyre ”cfare lojtaresh jane?!”

Luan Deliu

–Ndoshta ka bere punen e tij dhe ky ”Deshtim” ka pasur fajin e komplet ekipit.

Stafi teknik dhe presidenca ndoshta ben merkato te dobet, tashme duhet te punojne per te miren e emrit ”Kampion te Shqiperise”. Duhet me doemos nje rritje e rendimentit te lojtareve, kjo me ardhjen e te tjereve dhe me nje eksperience plus, mbi te gjitha kemi nevoje per lojtare qe duan te luajne dhe te jene gjithmone te zgjuar ne fushe e jo te hyne e te luajne si te pergjumer e te lodhur ne maksimum.

Muja, tashme me se i deshperuar ”Kupa u mbush”!

Ne fillim te vitit te ri futbollistik ne skuadren e Elbasanit u afruan futbolliste nga Kosova dhe nga te paret qe nenshkroi kontraten ishte Kosovari Premton Muja. Teksa ishte ne prove tek vllaznia e Shkodres djaloshi 21 vjecar nderroi mendimin dhe pranoi oferten e verdhebluve te Elbasanit. Kjo per shume arsye serioze dhe vendimtare per jeten e tij, lufta dhe mundi nuk ka menduar as njehere ne zemren e ketij lojtari, teksa enderron dhe veshjen kuq e zi.

Largohet nga Gjilani per te bere nje sukses ne skuadren kampione te Shqiperise dhe mosaktivizimi ben qe deshperimi te arrije kulmin.

Nuk eshte e mire qe nje talent i ri sic eshte Kosovari Muja, te rri ne stol shume gjate dhe mbi te gjitha luan vetem ne momente me te shkurtera te lojes dhe luan rezultati dhe loja e bukur ska munguar kete gje e kane vene re c’do tifoz dhe shikues i ri i sportit.

Premton Muja ka pasur perkrahjen e tifozave sepse dhe ai ka qene pjese e djemve qe duan Elbasanin. Por, dhe ai si ne Tigrat, tashme i merzitur nga ajo c’ka ndodh.

Mundesia duhet ti jepet, kjo per me teper per rrespekt te atyre paraqitjeve serioze dhe dashurise qe ka per futbollin e Elbasanit.

Eshte njeri i urte ne jeten e perditeshme dhe egersine duhet ta shprehe ne vendin e gladiatorve, tashme jane provuar te gjithe dhe rezultaet jane pare. Urimet merr Premton Muja per karrieren e tij, falenderojme per ate durim te madh dhe suksese ne jeten e perditeshme. Viti i ri 2007 ti jape lumturine dhe relizimin e endrave.

Gezuar festat djema verdhe e blu.

Urimet per festat tashme kane hapur dhe zemrat e te gjitheve, te pakten ne koto momente as nuk shahen e as nuk flitet per keq.

Urimet e para i marrin Tigrat Verdheblu, qe nga e gjithe bota akoma mendojne se nje Elbasan i tille do jete gjithmone ne rritje.

Urimet e dyta i marrin lojtare si Stojku, Kotorri, Kuci, Kacollja.

Por mbi te gjitha marrin urimet dhe djemte e tjere te ekipit bashke me trajneret.

Dhe si gjithmone embelsiara mbetet ne fund.

Populli elbasanas dhe c’do njeri shqiptare “Gezuar festat e fundvitit” paqe dhe lumturi ne jete.

Tigrat Rome ©kfelbasani.com


Po arbiter qe ka marre ne krah FSHF-ne ben ate qe c’do njeri dhe tifoz nuk e pelqen, xhesti eshte dicka fyese per tifozet dhe komunitetin qe na rethon. Kemi pare qe skuadrat denohen nga fshf po ashtu dhe tifozet per sjelljet jo te mira dhe dhunen qe ushtrojne. Ne kete aspekt tifo grupi “Tigrat“ kerkon drejtesi duke ju derjtuar federates qe te marre masa ne menyre ligjore ndaj albitrit anesore Arben Molla qe ofendoi tifozet e Elbasanit ne stadiumin „Selman Stermasi“. Ta denojne sipas regullores per ato c’ka ka bere, nje xhest ndaj tifozeve nuk eshte pak dhe ju themi shanci i zotit qe ne ate stadium ishim pak veta se ne qofshim shume as polici dhe as shtet nuk do na kishte ndalur. Nje palo albiter MOLLA tregoi faqen para mediave dhe i beri te ditur Shqiperise dhe familjes se tije se si shahen albitrat, me plot goje themi dhe deklarojme ne kete rast faji dhe ofendimi i albitrit u provokua nga vete ai.
Ne kete rast denocojme albitrin dhe i kerkojme FSHF ne eshte ne gjendje te marre masa per ato njerez ku vete i edukon.
Nuk po e bejme kete se eshte rasti i pare, por sepse duam qe ne stadiumet tona te behet nje revolucion dhe te denoncohen si sjelljet e tifozave ashtu te te punonjesve te FSHF.
Ne mendojme te jemi nje ure lidhese per ecurine e futbollit dhe tifozerive, por kerkojme dhe perkrahje per denocimet qe bejme.


Pas shumë polemikash, peripecish dhe aludimesh është shkarkuar nga posti i trajnerit të Elbasanit Luan Deliu. Skuadra verdheblu ka koleksionuar 3 humbje në 3 javët e fundit të kampionatit dhe me sa duket shkaku kryesor për drejtuesit e klubit kampion është bërë trajneri Deliu. Por, ajo që duhet thënë është se Deliu erdhi në momente shumë kritike për Elbasanin dhe punoj me mjaft pasion me këtë skuadër. Në horizont duket trajneri me eksperiencë Edmod Gëzdarit, ish-trajner i Partizanit, Lushnjes dhe U-19 të Shqipërisë tani është alternativa më e mirë për stolin e kampionëve. Nga ana tjetër ne si tifozë duam të falenderojmë Deliun për punën që ka bërë gjatë kohës që drejtoi skuadrën tonë, por tani erdhi koha e së vërtetës, që ne e kemi kontestuar me të drejtë dhe më parë. Ndërsa drejtuesit e klubit tonë duhet të mbajnë premtimet e bëra për një merkato të fuqishme në muajin janar dhe mos bëjnë “premtime boshe” duke ia faturuar vetëm ish-trajnerit Deliu rezultatet e skuadrës dhe vëndin e 5-të në klasifikim.


Me vëmendje dhe dhimbje të plotë e kemi ndjekur ecurinë e fundit të skuadrës sonë së zemrës, Elbasani. Pas një fillimi të mirë në kampionat, tashmë ka filluar edhe rënia e lirë e një skuadre që duket qartë se ka probleme në menaxhim.

Ajo cka reflektojnë futbollistët në fushën e blertë është një zemërim i fshehur, i cili shfryhet në mënyra të ndryshme: me pasime të pasigurta, nervozizëm dhe sigurisht treguesi kryesor është mungesa e rezultateve pozitive në takimet e fundit. Elbasani gjatë gjithë historisë së tij ka qenë një “Kala” e pakalueshme për kundërshtarët në “shtëpinë” e tij, por tashmë mund të shikohet qartë se kemi fituar vetëm një takim në “Ruzhdi Bizhuta”.

Ku qëndron problemi? Sigurisht ai fillon që nga drejtuesit më të lartë dhe zbret dalëngadalë tek kryepankina Krenar Alimehmeti, i cili padyshim është i pari që gabon nëse skuadra nuk ka rezultate pozitive.

Trajneri në fjalë, i cili duket tepër naiv dhe i qetë gjatë drejtimit të një ndeshjeje futbolli, duhet të kujtojë se “Futbolli luhet me ZEMËR”, pasi në fushë kur luante me fanellën e skuadrës së Tiranës, ka qenë një tjetër fotokopje dhe jo kjo e sotmja në stilin “manikinë” pa lëvizur nga vendi në asnjë moment. Në të kundërt, nëse ai nuk ndjen asgjë për fanellën verdheblu, por i intereson vetëm rroga dhe karriera e “famshme”, është i lutur të kthehet andej nga ka ardhur.

Ndeshja e Durrësit përballë Teutës vendase tregoi qartë se Alimehmeti gabon dhe nëse një trajner gabon, është mirë që të tilla veprime ti vihen në evidencë, pasi nuk ka arsye që të heshtësh nëse zemra është verdheblu. Zgjedhjet e tij në “Niko Dovana” rezultuan fatale në humbjen e skuadrës, pasi formacioni i pjesës së parë ishte një bllof i vërtetë duke pësuar 2 gola të shpejtë dhe më pas në pjesën e dytë skuadra ndryshoi fytyrë.

Por si erdhi ky ndryshim? Padyshim aktivizimi i Hyshmerit në pjesën e dytë i dha një tjetër shtysë lojës së Elbasanit.

Por cfarë tha trajneri pas ndeshjes i pyetur për aktivizimin jo titullar të Hyshmerit? “Tek skuadra jonë luajnë ato lojtarë që janë në formë të mirë fizike. Hyshmerin nuk e pash mirë gjatë javës dhe mendoj se tani pas ndeshjes kam pasur të drejtë në zgjedhjen time.”

Si mund të ketë pasur të drejtë zoti trajner kur aktivizimi i Hyshmerit ndryshoi ritmin e skuadrës verdheblu në fraksionin e dytë? Trajneri tiranas bie ndesh me idenë e tij, pasi lind pyetja: Nesë Elbasani do të ishte me formacionin e pjesës së dytë në fraksionin e parë, a nuk do ta kishte më të vështirë Teuta ta mposhte?

Gjithsesi, problemi nuk është i përqendruar vetëm tek një futbollist. Alimehmeti ka treguar disa probleme edhe në ndeshjen ndaj Besës në “Ruzhdi Bizhuta” duke lënë të zbuluar krahun e djathtë të mbrojtjes verdheblu, në të cilën Ngjela dhe Dos Santos bënë “festival” në pjesën e dytë.

Ftohtësia e këtij trajneri padyshim ndikon në mungesën e përkushtimit të ekipit. Elbasani ka nevojë për një trajner grintoz, i cili të kuptojë mirë “Zemren Verdheblu”, e cila jeton falë adrenalinës dhe jo kamomilit.

Stërvitja e fundit zhvillohet në kalceto, por vallë Elbasani me 5 lojtar do të përballet ndaj Shkumbinit? Në kalceto do të zhvillohet ky takim? Që të krijohet një ide e qartë gjatë javës skuadra duhet të punojë në fushën e madhe.

Kërkojmë reagimin e skuadrës verdheblu që nga ndeshja e rradhës përballë Shkumbinit, një derbi që duhet fituar për qindra dhe mijëra arsye, në të kundërt Alimehmeti dhe ata që se kuptojnë “Zemren Verdheblu” le të shporren. Durimi tashmë është sosur, kur vjen java e 9 dhe ne regjistrojmë vetëm një fitore në “shtëpi”.

Dy fjalë edhe për drejtuesit: Kujdes se më pas “sulmi” do të spostohet disa “kate më lartë”, mos kujtoni se jemi naivë ndaj skuadrës sic është trajneri që keni vendosur në krye të saj, Ne e duam me Zemër Elbasanin dhe jo me “duar në xhepa”. (Tigrat Verdheblu)